२०८१ असार १०

नेपालका परम्परागत खेल र सांस्कृतिक सम्पदा
  • लुम्बिनी खोज
  • २०८१ जेष्ठ २७, आईतवार १२:३४ गते

गणेशबहादुर कुँवर

प्राकृतिक सुन्दरताले भरिपूर्ण हाम्रो सुन्दर भुमी नेपाल खेलकुदमा आफ्नै पहिचान बोकेको छ । विभिन्न किसिमका खेलको विकासमा राम्रो संभावना बोकेको नेपालमा परम्परागत खेलको महत्व झन बढ्दो रहेको छ । नेपालका परम्परागत खेल र ती खेलले खेलकुद क्षेत्रमा पु¥याएको योगदान बिशेष खालको छ । ग्रामीण बस्तीहरु देखि शहरी क्षेत्रमा ती खेलले पारेका प्रभाव निकै सकरात्मक छन् । ती परम्परागत खेलको संरक्षण र थप विकास गर्न सकेमा मनोरञ्जन संगै राष्ट्रको सांस्कृतिक सम्पदाको संरक्षणमा पनि योगदान पुग्दछ।

नेपालका परम्परागत खेलको संरक्षण विकास गरी राष्ट्रको पहिचान अझ माथि पु¥याउन योगदान पुग्ने गरी हामीले नेपाल परम्परागत खेलकुद तथा सङ्गठन समेत निर्माण गरेका छौं । हाम्रो संगठनले नेपालमा आफ्नो संस्कृति र इतिहासमा गहिरो रूपमा सम्मिलित खेलकुद र खेलहरूको समृद्ध परम्पराको गर्व गर्दछ। यी परम्परागत गतिविधिहरूले मनोरञ्जन मात्र प्रदान गर्दैन तर राष्ट्रको सांस्कृतिक सम्पदाको संरक्षण गर्ने माध्यमको रूपमा पनि काम गर्दछ। नेपाल परम्परागत खेलकुद र खेलहरू विश्वभर परम्परागत खेलकुद र खेलहरूको संरक्षण र प्रवर्द्धन गर्ने युनेस्कोको मिसनसँग पङ्क्तिबद्ध भएर यी परम्परागत खेलकुदहरूको प्रवर्द्धन र संरक्षण गर्न समर्पित छ।

यसै क्रममा संगठनले केही दिन पहिला राष्ट्रसंघीय शिक्षा वैज्ञानिक तथा सांस्कृतिक संगठन (युनेस्को) कल्चर युनिट र नेपाल परम्परागत खेलकुद तथा सङ्गठनका बीच परम्परागत खेलकुदको प्रवर्द्धनका बारेमा छलफल गरेको छ ।

छलफलले यस क्षेत्रमा काम गर्न संगठन र यसमा आवद्ध भएकाहरुलाई थप उर्जा मिलेको छ । कल्चर युनिटका निरिना शाक्य, संयुक्त राष्ट्रसङ्घीय शिक्षा वैज्ञानिक तथा सांस्कृतिक संगठनका कार्यक्रम कोडिनेटर कल्चर युनिटका निपुना श्रेष्ठ सिंह र नेपाल परम्परागत खेलकुद तथा सङ्गठनका अध्यक्ष गणेशबहादुर कुँवर र उपाध्यक्ष नवराज खरेलबीच नेपालको परम्परागत खेलकुद तथा खेलकुदको प्रवर्द्धनका बारेमा छलफल भएको थियो । सो छलफलमा युनेस्कोको विज्ञान एकाई कोडिनेटर वर्षा लेखी अनलाइन मार्फत सहभागि थिइन् । नेपालको परम्परागत खेलकुद तथा खेलकुदको प्रवर्द्धन गर्नुको मुख्य उद्देश्य स्वदेशी खेलकुद र खेलकुदको माध्यमबाट राष्ट्रको सांस्कृतिक सम्पदाको संरक्षण, पुनरुत्थान र लोकप्रियता बढाउनु रहेको छ । राष्ट्रिय गौरव र एकतालाई बढावा दिन र परम्परागत खेलकुदको विश्वव्यापी क्षेत्रमा नेपाललाई प्रभावशाली सहभागीको रूपमा स्थापित गर्न संगठन योजनावद्ध रुपमा अगाडी बढ्ने क्रममा छ । यसका लागि युनेस्को, संयुक्त राष्ट्रसंघीय आतंकवाद विरोधी कार्यालय र इन्टरनेशनल काउन्सिल अफ ट्रेडिशनल स्पोर्ट्स एण्ड गेम्स जस्ता अन्तर्राष्ट्रिय संस्थाहरूसँग सक्रिय संलग्नताका लागि संगठनले पहल पनि गर्दै आएको छ । ती अन्तर्राष्ट्रिय संस्थाहरूसँग सक्रिय संलग्नता मार्फत नेपालले आफ्नो परम्परागत खेलकुद र खेलको विश्वव्यापी मान्यता र समर्थन सुनिश्चित गर्नका साथै सांस्कृतिक सम्पदालाई समृद्ध र प्रवर्द्धन गर्ने प्रयास गरिरहेको छ । नेपालको परम्परागत खेलकुद तथा खेलकुदको प्रवर्द्धनका लागि त्यस बारेमा जानाकारी हुनु आवश्यक छ ।

यहा नेपालको परम्परागत खेलकुद र खेलहरू बारे छोटो चर्चा गरिएको छ ।

डांडी बियोः यो क्रिकेट जस्तै लोकप्रिय ग्रामीण खेल हो । जहाँ खेलाडीहरूले लामो लठ्ठी ९डांडी० ले छोटो स्टिक ९बियो० हिर्काउँछन्।

कबड्डीः एक टोली खेल जहाँ खेलाडीहरूले विपक्षीहरूलाई ट्याग गर्नुपर्छ र ट्याकल नगरी आफ्नो आधामा फर्कनु पर्छ।

भुजेओः एक टग–अफ–वार शैलीको खेल जसले बल र टोली कार्यलाई जोड दिन्छ।

घोडे जात्राः घोडे जात्रामा घोडा दौड गरिन्छ । यो विशेष त काठमाडौंमा पर्वका रुपमा मनाइन्छ । घोडे दौड पर्व पनि नेपालको परम्परागत खेलका रुपमा लिन सकिन्छ ।

ध्यांग्रोः एक परम्परागत सांगीतिक खेल जसमा शमनहरूद्वारा प्रयोग गरिने ड्रम–जस्तो वाद्ययन्त्र समावेश हुन्छ।

रोप रेस्लिङः शक्तिको परीक्षण जहाँ सहभागीहरूले एकअर्कालाई डोरीले तान्छन्।

बुलफाइटिंगः एक सांस्कृतिक कार्यक्रम जहाँ गोरुहरू एकअर्काको बिरूद्ध खडा हुन्छन्, तिनीहरूको शक्ति प्रदर्शन हुन्छ। यो निकै राचक देखिन्छ ।

चुंगीः ह्याकी बोरा जस्तै रबर जस्तो वस्तुसँग खेलिएको खेल।

भले कान्छाः बालबालिकाले खेलेको संगमरमरको खेल, आफ्नो लक्ष्य र परिशुद्धताको परीक्षण गर्ने।

लंगडीः एक हपिङ खेल जहाँ खेलाडीहरूले एक खुट्टामा हपिङ गर्दा अरूलाई ट्याग गर्नुपर्छ।

नक्कल बाजीः एक नक्कल खेल जसमा नक्कल र द्रुत रिफ्लेक्सहरू समावेश छन्।

रुमाल लुकाईः लुकाई लुकाउने खेल जसमा रुमाल समावेश हुन्छ।

भरी घोडाः घुमाउरो घोडा दौडको खेल, जसमा तौल बोक्ने समावेश छ।

चतुरङ्गः एउटा पुरानो बोर्ड खेललाई चेसको अग्रदूत मानिन्छ।

ढोरपाटन तीरंदाजीः सीप र परिशुद्धतालाई जोड दिँदै ढोरपाटन क्षेत्रमा परम्परागत तीरंदाजी अभ्यास गरिन्छ।

गट्टाः साना ढुङ्गाहरू हान्ने, सटीकता र निपुणता परीक्षण गर्ने खेल।

हाकु पतासीः एक परम्परागत पोशाक खेल जहाँ सहभागीहरूले तुरुन्तै परम्परागत पोशाकमा लुगा लगाउनु पर्छ।

झ्यापखाईः लुकाउन र खोज्ने जस्तै खेल, एक तोकिएको क्षेत्रमा लुकेर खोज्ने खेलाडीहरू सहित।

लुकु सारीः सांस्कृतिक महत्व भएको परम्परागत लुकाउने खेल।

पचिसीः पासा र काउन्टरहरूसँग खेलिने क्लासिक बोर्ड गेम, विश्वव्यापी रूपमा लुडो भनेर चिनिन्छ।

पाटीः साना ढुङ्गा वा बीउको रणनीतिक राख्ने खेल।

रिङ टसः एक खेल जहाँ खुट्टामा रिंगहरू फ्याँकिन्छ, सटीकता र परिशुद्धता परीक्षण।

स्टोन लिफ्टिङः शक्तिको परीक्षण जहाँ सहभागीहरूले आफ्नो शारीरिक शक्ति प्रदर्शन गर्दै भारी ढुङ्गा उठाउँछन्।

टिका तवाछाः रंगीन धागो र जटिल डिजाइनहरू समावेश गर्ने परम्परागत खेल।

टप स्पिनः स्पिनिङ टपहरू समावेश गर्ने खेल, सीप र प्रविधि चाहिन्छ।

यी परम्परागत खेलहरुको आफ्नै महत्व छ । यी खेलहरुको संरक्षण र विकास गर्न अब संगठन योजनावद्ध रुपमा अगाडी बढ्ने प्रतिवद्धता समेत राख्दछौं । नेपाल परम्परागत खेलकुद तथा संगठन यी परम्परागत खेलकुदको प्रवद्र्धन र संरक्षणमा समर्पित छ । युनेस्कोको पहलहरूसँग पङ्क्तिबद्ध रूपमा, संगठनले यी सांस्कृतिक खजानाहरू भविष्यका पुस्ताहरूका लागि सुरक्षित छन् भनी सुनिश्चित गर्न काम गर्दछ। यी खेलकुद र खेलहरू मनोरञ्जन मात्र होइनन्, यिनीहरू नेपालको सांस्कृतिक पहिचान र सम्पदाको महत्वपूर्ण हिस्सा हुन्।

यी गतिविधिहरू प्रवर्द्धन गरेर, नेपाल परम्परागत खेलकुद र खेलहरूले समुदायमा गर्व र निरन्तरताको भावना जगाउँदै परम्परागत खेलकुदको भावनालाई जीवित राख्ने लक्ष्य राखेको छ। यी परम्परागत खेलकुदको संरक्षणले नेपालको सांस्कृतिक परिदृश्यलाई मात्र समृद्ध बनाउँदैन त्यहाँका जनता र उनीहरूको सम्पदाबीचको सम्बन्धलाई पनि मजबुत बनाउँछ। हामी परम्परागत खेलकुदको संरक्षण र विकासमा हरेक क्षेत्रको रचनात्मक सुझाव तथा सहयोगको अपेक्षा राख्दछौं ।

                                                                                   लेखक नेपाल परम्परागत खेलकुद तथा सङ्गठनका केन्द्रीय अध्यक्ष हुनुहुन्छ ।